FamousWhy
ROM
Biografii, Celebritati, Vedete Vacante de vis, Destinatii, Regiuni Articole, Referate, Comentarii Download programe software FamousWhy Lucruri faimoase Forum Submit Content
|


Referate

Statistici:
Vizite: 747
Voturi: 0
Fame Riser
          
Fame Rank
N/A


In aceasta pagina

Dimitrie Ghica Biografie
Dimitrie Ghica Videoclipuri
Site-uri despre Dimitrie Ghica
Tab-uri utile
Comentarii
Creeaza un poll pentru Dimitrie Ghica
Intreaba despre Dimitrie Ghica
Adauga un citat spus de Dimitrie Ghica
 

Dimitrie Ghica Fan-Club

BECOME A FAMOUS FAN!

Dimitrie Ghica has no Fans yet!

create pool

Biografii



Intreaba despre Dimitrie Ghica

Tag-uri Populare


politician   ministru   domnitor   televiziune   jurist   actor   publicist   profesor   tara romaneasca   general   moldova   avocat   diplomat   istorie   scriitor   istoric   religie   academician   prezentatoare   politica   jurnalist   militar   rege   transilvania   personalitate   economist   poet   principe   voievod   persoane faimoase   bucuresti   producator   regizor   prezentator tv   prezentator   domn  

All Tags

Famous Forum

[editeaza]

Dimitrie Ghica

 Q:   Intreaba despre Dimitrie Ghica       
Dimitrie Ghica Dimitrie Ghica s-a nascut pe data de 31 mai 1816 in Bucureşti si s-a stins din viata pe 15 februarie 1879 la Bucureşti). El a fost om politic; preşedinte al Consiliului de Miniştri al Ţării Româneşti (19 iulie 1861-22 ianarie 1862); preşedinte al Consiliului de Miniştri al României (16 noiembrie 1868-27 ianuarie 1870); preşedinte al Adunării Deputaţilor (26 mai 1871-16 ianuarie 1875; 24 mai 1875-17 februarie 1876); preşedinte al Senatului (17 noiembrie 1879-5 martie 1883; 13 mai 1883-23 septembrie 1884; 17 noiembrie 1884-8 septembrie 1888; 9 decembrie 1895-15 februarie 1897).

Despre viata sa:

Fiu al primului domn pământean al Ţării Româneşti de după înlăturarea regimului fanariot, Grigore IV Ghica (1822-1828). Studiază în şcoli militare din Munchen, Viena şi Berlin. Serveşte în garda imperială a Rusiei (1835-1837) cu gradul de maior. După acest episod se retrage din armată şi călătoreşte prin Europa. Sprijină financiar substanţial Societatea studenţilor români de la Paris (1845) şi Comitetul Revoluţionar din Ţara Românească.

Prefect al Poliţiei (1855-1857) şi primar al Capitalei (1857-1861). Deputat în Adunarea ad-hoc (1857), este unul dintre membrii conservatori ai Partidei Unioniste, refuzând discutarea problemei împroprietăririi ţăranilor. Deputat în Adunarea Electivă, renunţă la candidatura sa la domnie, pronunţându-se pentru alegerea lui A.I. Cuza (24 ianuarie 1859). In guvernele Ţării Româneşti este ministru al Cultelor (17 octombrie-23 noiembrie 1860) şi al Finanţelor (30 aprilie-12 mai 1861), apoi preşedinte al Consiliului de Miniştri si ministru de Interne (concomitent, 19 iulie 1861-22 ianuarie 1862). Este unul dintre liderii alianţei liberalo-conservatoare care l-a îndepărtat pe Cuza de pe tron (10/11 februarie 1866). Ministru de Interne în perioada Locotenentei domneşti (11 februarie-10 mai 1866) şi membru în Adunarea Constituantă din 1866. Conduce Consiliul de Miniştri în perioada 16 noiembrie 1868-27 ianuarie 1870, fiind, în acelaşi timp, ministru al Agriculturii, Comerţului şi Lucrărilor Publice, ministru al Afacerilor Străine (16 noiembrie 1868-26 august 1869), ad-int. la Justiţie (21-24 ianuarie 1870) şi ministru de Interne (24-27 ianuarie 1870). Având o componenţă mixtă (conservatori şi liberali moderaţi), guvernul pe care îl conduce are de făcut faţă opoziţiei puternice a liberalilor conduşi de Ion C. Brătianu şi C. A. Rosetti.

Principalele realizări ale sale sunt adoptarea Legii pentru poliţia rurală, înfiinţarea fabricii de bere Luther din Bucureşti, prima de acest fel din România, construirea unei uzine de producere a gazului (la Filaret) şi a primelor reţele de distribuţie, inaugurarea oficială a liniei ferate Bucureşti-Giurgiu, constituirea unor cooperative de credit rural, inaugurarea oficială a Universităţii şi a Facultăţii de Medicină din Bucureşti, modernizarea oraşului Sinaia. Are o longevitate impresionantă la conducerea forurilor legislative ale ţării: circa 10 ani la Senat şi circa 5 ani la Adunarea Deputaţilor împreună cu Vasile Boerescu, creează (1876) o grupare politică conservatoare de centru (în jurul ziarului "Pressa"), care nu se va dovedi viabilă; în cele din urmă se înscrie în PNL (1881).

Generos, bonom, jovial şi dinamic, ataşat ideilor de unitate naţională şi de stabilitate statală, a fost preţuit şi iubit de mulţi contemporani. Titu Maiorescu îi reproşa însă trecerea "fără multa greutate" dintr-un partid în altul. Şi-a respectat originea, patronând opere de binefacere: este prim-efor al Eforiei Spitalelor (1868-1889; 1896-1897), construieşte azilul Elena Doamna; membru în Comitetul marilor proprietari care a determinat crearea Creditului Funciar Rural.

Autor al lucrărilor: Amicilor şi inamicilor mei (1856), Quelques pages de ma vie (1856), Partidul naţional-liberal (1888, în colaborare).

Dimitrie Ghica Liste
Despre Politicieni Români
Na?teri în 1816
Decese în 1897
Familia Ghica
Politicieni români
Prim-mini?trii României
Mini?tri de externe ai României


 

Dimitrie Ghica Videoclipuri
Cristi Apetri si Mc Paolo live la banchet Dimitrie Ghika Comanes...

irrelevant
2
broken


Tag-uri: politician, ministru, deputat, pnl

[editeaza tag-uri]

Adauga un site sau blog
  • Nu exista site-uri adaugate inca pentru dimitrie_ghica. Daca esti un webmaster de site sau blog si ai o pagina interesanta pe care vrei sa o recomanzi, te invitam sa o adaugi aici pentru a fi inclusa.
  • Adauga intai link-ul catre famouswhy pe site-ul tau si apoi trimite spre aprobare.
  • Link-ul o sa fie verificat si validat de editorii site-ului in urmatoarele 48 de ore.
  • Adauga un link aici

Categorie: Personalitati  - ( Personalitati - Archiva)

Data Adaugarii: 10 February '11


Adaugati un link spre aceasta pagina pe blog-ul, site-ul sau forum-ul Dvs. :